Kitap Kokusunu Sevmek: Bibliosmia

Kitap Kokusunu Sevmek: Bibliosmia

Kitap kokusunu sevmenin literatürde bir adı olduğunu biliyor muydunuz? Bibliosmia: Kitap kokusunu sevmek

1
+ - 1

Bir kitapçıya gidersiniz ve eski kitaplarla karşılaşırsınız. Bu eski kitapların kendi özgü kokuları size farklı bir his yaşatır. Bu yaşadığınız hisse ilk başta pek anlam veremeyebilirsiniz, fakat bu hissettiğiniz duygunun bir ismi var; bibliosmia! Bibliosmia, eski kitap kokularını sevmek, onları çekici bulmaktır. Bu kokular sizi adeta büyüler. Peki bu kokuyu neden seversiniz hiç düşündünüz mü?

Bibliosmia Nedir? Kitap Kokusunu Neden Severiz?

Yapılan araştırmalara göre eski kitapların mutlulukla bir ilişkisi olduğu görülüyor. Brimingham Müzesinde yapılan bir araştırma da 79 kişiye kitap kokusu koklatılıyor. Bu kokunu neye ait olduğunu sorduklarında katılımcıların birçoğu kitap kokusu cevabını vermiyor. Kokunun kahve ya da çikolataya ait olduklarını söylüyorlar.

Elbette eski kitaplara çikolata ya da kahve sürmüyorlar. Çikolata yemeniz ya da kahve içmeniz de kitabı koklarken size yanıltıcı bir etken sunmaz. Ancak bu cevabı verenlerin diğer kokularla ilişkilendirmesi konusunda bize ipuçları veriyor.

eski kitap kokulari
Eski Kitap Kokuları

Kitap Kokusu Nasıl Ortaya Çıkar?

Matija Strlič isimli kimyager, laboratuvarında eski kitapların nasıl böyle çekici bir koku yaydığını araştırmış. Araştırması sonucu eski kitaplarda “ligin” adlı bir maddenin zamanla aside dönüşerek böylesi bir koku yaydığını ortaya çıkarmış. Eski kitapların birçoğunda kullanılan bu madde oksijen ile tepkimeye girerek kitabın sararmasına neden oluyor. Bu bozulma ise koklamaya doyamadığımız o kokuyu açığa çıkarıyor.

Yeni kitaplarda bu kokuya rastlamak mümkün değil. Kitaplar üretilirken “ligin” maddesi ayrıştırılıyor, bu sayede kitabın sararması da raf ömrü de uzamış oluyor. Bu madde ne kadar ayrıştırılırsa ayrıştırılsın günün birinde o kokunun bize ulaşacağından emin olabilirsiniz.

Bibliosmia Adı Nereden Geliyor?

Böylesi güzel bir duygunun bir ismi olmadan olmazdı. Bibliosmia, Latince kökenli bir kelime. Kitap kokularını seven kişi için kullanılıyor. Ortalama Bibliosmia günde en az bir defa sahafa uğramadan ya da kitapların önünden geçmeden duramıyor. Bu kişiler kitapları koklayıp ve kitaplara göz gezdirme davranışlarında bulunuyorlar. Hatta bazı kitapevleri bu durumu bildikleri için mağzalarında kitap kokulu mumlar ve tütsüler kullanılıyor.

Peki siz de bir Bibliosmia mısınız? Yorumlarda belirmeyi unutmayın! Kitap kokulu günler dilerim!

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap