Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Örgü ve Dantel Merakı

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Örgü ve Dantel Merakı

+ - 0

Hüseyin Rahmi Gürpınar, kadınlarla dolu bir eve büyümüştür. Kadınlarla dolu olan bir evde yaşarken kaçınılmaz olarak dantel, yemek yapmaya, müziğe ilgi duymuştur. Hüseyin’in çok fazla eldiveni vardır. Sokağa eldivensiz çıkmazdı. Eldiveni üşümemek için değil, mikrop kapmamak için giyerdi.

Huseyin Rahmi Gurpinar Muzesi Hakkinda

Temizlik konusunda o kadar titizdi ki kapılara mendilsiz dokunmazdı. Kimseyle tokalaşmayıp evde kolonyasız çıkmazdı. Kravat, papyon gibi aksesuarları severdi. Gülerken parmağı ile ağzını kapatırdı. Kırmızı rengi çok severdi, makalelerinde kendisinden beklenmeyecek sert bir üslupla yazardı. Bu çevresindeki insanları oldukça şaşırtmıştır.

Huseyin Rahmi Gurpinar Muzesi Adres

Örgü merakı da teyzesinden, babaannesinden gelmiştir. Bu sevgi çocukluk yıllarına dayanır. Yaşlandığı zaman da yalnızlığını gidermek için en büyük uğraşı bu olacaktır. Bir süre sonra sıkıntılarını gidermek, unutmak için örgü örmeye başlar ve hobi haline döner. Şuan müze olan Heybeliada’daki evinin yatak odasının üzerinde pembe örtü, mutfaktaki masa örtüsünü üstündeki işlemler, duvardaki peyzajların hepsi Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın örgülerdir. Yemek yapmakta da, örgü örmek kadar iyidir.

Huseyin Rahmi Gurpinar Muzesi Hakkinda 1

Yazarların Bilinmeyen Yönleri” makalemizde edebiyatımızın usta isimlerinin garip alışkanlıklarını derledik. Dilerseniz o yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap