Guernica: Bir İç Savaşın Anatomisi

Guernica: Bir İç Savaşın Anatomisi

Guernica, Pablo Picasso tarafından 1937'de yapılan, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanyası'na ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937'de İspanya'daki Guernica şehrini bombalamasını anlatıyor.

+ - 0

7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablodur. Saldırı sırasında 250 – 650 bin kişi hayatını kaybetmiş, çok daha fazla sayıda kişi de yaralanmıştı.

Modern Hayatta Sanat ve Teknik Sergisinin İspanya’ya ayrılan bölümünde sergilenmek üzere, resim siparişi alan Picasso Guernica’nın bombalanmasını gazetede okuduktan sonra 15 gün içinde resmi tamamlar. Tablo daha sonra dünya turu kapsamında bir çok ülkede sergilenir. Böylece Guernica’nın acısını tüm dünya öğrenmiş olur.

Guernica, savaş trajedilerinin ve savaşın bireyler üzerindeki acı verici etkilerinin bir özetidir. Tablo zaman içinde, savaşın yarattığı trajedilerin anımsatıcısı, savaş karşıtı ve barış düşüncelerin sembolü olmuştur.

GUERNICA

Guernica Bize Ne Anlatıyor?

Guernica, tuval üzerine sadece siyah ve beyaz renklerde yağlı boya ile yapılmış bir resimdir. Tablo, siyah beyaz olması gazetelerde yayınlanan fotoğraflara yakınlık sağlamış. Savaşın cansızlığına vurgu yapılmıştır. Ayrıca Guernica’da, acı çeken insanlar ve hayvanlar ile kaos içindeki yıkılmış binalar betimlenmiştir.

Resmin sağ ucunda, açık bir kapıyla sonlanan siyah bir duvar vardır. Ortada sırtında mızrak olan at, insaniyetin kaba kuvvet karşısında pes edişini sembolize ediyor. Boğanın yanında belli belirsiz gözüken güvercin barışı temsil ediyor. Olanlara ağlamaktan başka yapabileceği bir şey yok. Atın yanına düşmüş sürücünün kırılmış kılıcı yenilgiyi sembolize ediyor.

Yazar Hakkında

Hayat yazdıkça güzel

İçinde Kalmasın Yorum Yap