Gordion Düğümü Efsanesi

Gordion Düğümü Efsanesi

+ - 1

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları içerisinde birçok efsaneyi birçok medeniyeti de geçmişte olduğu gibi hala daha içinde barındırmaya devam ediyor. M.Ö. 2000’li yıllarda Anadolu da egemen olan Hititler zamanında bu topraklar bin tanrı ili olarak anılıyordu. M.Ö. 1200 yılında zayıflayıp yıkılan Hitit devletinin yerine Anadolu da başka devletler ortaya çıktı.

Her devletin kendi halklarının inandığı tanrılar ya da tanrıçalar olduğu gibi, bazı devletler Hitit tanrılarını da benimsemişlerdi. Bu devletlerden belki de en önemlisi efsaneleri, güçleri ve savaşçı özellikleri ile yer alan Frigya devletiydi. Frigya devleti kurulduğu zamanlar hakkında tarihi kaynaklarda çok fazla bilgi olmasa da, en önemli iki Kralı sayesinde oldukça fazla bilgi sahibi oluyoruz. Bu Krallardan birisi Midas iken diğeri de Midas’ın babası Gordion’dur.

Efsaneye göre Gordion Frigya da yaşayan sıradan bir çiftçiydi. Bir gün Gordion’un sabanına çok büyük ve devasa bir kartal kondu ve tüm günü onunla birlikte geçirdi. Kartal’ın Olimpos Dağının Kralı Yüce Zeus’un sembolü olduğunu bilen Gordion direk başka bir şehre gidip bir kahine danışmak istedi. Yolda karşısına efsanevi güzellikte bir kız çıkan Gordion, kıza kahinlerin yerlerini sordu. Kız da Gordion’a kendisinin kahin olduğunu, geleceğini bildiğini, kendisiyle evleneceğini ve Zeus tarafından Frigya halkının başına Kral olarak müjdelendiğini söyledi.

gordion dugumu buyuk iskender

Gordion kahin kızla beraber Frıgya’ya döndü, kahin kızla evlendi ve sabanını da Zeus tapınağına kızılcık ağacının dalları ile bağladı. Gordion’un bir oğlu oldu ve adını Midas koydular. Efsane işte burada başlıyor.
Efsaneye göre Gordion’un attığı düğümü her kim çözer ise tüm Asya’nın hakimi olacaktır deniliyor efsane de Gordion öldükten çok uzun yıllar sonra Makendonya Kralı Büyük İskender ise bu efsaneyi duyduğu için Zeus tapınağına gidip düğümü çözmeye çalışıyor. Çok uğraşsa da düğümü çözemiyor en sonunda kılıcıyla düğümü kesiyor ve düğüm çözülüyor. Büyük İskender tıpkı efsanelerde anlatıldığı gibi tüm Asya’ya hükmediyor fakat sabırsız davranarak düğümü kılıcıyla çözdüğü için, henüz 33 yaşında Asya’nın hakimi olarak ölüyor. Tarihte bütün efsanelerde bir gerçeklik payının olduğuna inanıyorum.

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Olmamış hiçbir şey karşımıza çıkmaz diye , kulağımıza ilişmez diye düşünüyorum Mit ya da efsane her ne olursa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.