Elon Musk’ın Twitter İle Neler Yapabileceğine Dair İddialar
Trendlerdeki Yazı

Elon Musk’ın Twitter İle Neler Yapabileceğine Dair İddialar

Elon Musk, Twitter'ı satın aldıktan sonra neler yapacağı merak konusu. Elon Musk'ın neler yapabileceğini sizler için derledik. İşte iddialar..

+ - 0

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dünyanın en zengin adamı Elon Musk sonunda Twitter’ı satın aldı. Pek çok soru işareti ve tartışmanın ortasında Twitter yönetimi de satışa ikna oldu, “Peki Elon Musk Twitter’ı ne yapacak?” sorusu gün yüzüne çıktı. Musk‘ın amacı tam olarak nedir?


Tesla CEO’su Elon Musk nihayet bir süredir gündemde olan bir satın alma gerçekleştirdi. Dünyanın en zengin adamı Twitter’ın yeni sahibi oldu. 44 milyar dolarlık anlaşmanın ardından tüm çevrelerdeki soru hemen hemen aynı: Elon Musk Twitter ile ne yapacak?

musk twitteri satin aldi
elon musk twitter

Birincisi, Musk’ın şirketi satın almasını zorlaştıran bazı finansal hamleler yapanların yanı sıra Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey‘inDoğru yol bu…Bütün kalbimle inanıyorum” açıklamalarında bulunu. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar ve politikacılar heyecanla Twitter’daki değişiklikleri bekliyor.

Elon Musk’ın Hayat Hikayesi

Peki, Elon Musk Twitter için neler yapmayı düşünüyor?

İfade Özgürlüğü

İfade özgürlüğü altında 25 Nisan tarihli bir açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“İfade özgürlüğü, işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital kent meydanıdır.”

Bu görüş oldukça önemli çünkü; ABD’de yaşayan Cumhuriyetçiler, Twitter’ın sansürcü bir mekanizmaya sahip olduğunu savunuyordu. ABD başkanı Trump’ın hesabının kapatılmasıyla birlikte Cumhuriyetçilerin büyük tepkisini çekmişti.

elon musk twitter satin aldi
elon musk

Twitter Algoritması Açık Kaynak Haline Gelecek

Algoritmaları açık hale getirip tüm insanların hesabının doğrulayarak Twitter’ı her zamanınkinden daha iyi hale getirmek istiyorum açıklamalarında bulunmuştu Musk.

Açık kaynak kodlu yazılım; kaynak kodun sahibinin, yazılımı kullanma, inceleme, değiştirme ve dağıtma haklarını verdiği, bağımlılığın az, denetlenebiliriliğin ve şeffaflığın yüksek olduğu, inovasyonlara açık bir yazılımı türüdür.

Yaptığı anketler de onu doğruluyordu. Elon Musk, “Twitter algortaması açık kaynaklı mı olmalı” diye bir soru yöneltmişti. Ankete katılan 1.1 milyon kişinin yüzde 82.7’si Musk ile aynı fikirdeydi.

Son olarak “Twitter’ın muazzam bir potansiyeli var.” ifadesini kullanan Musk, Twitter’ın kendi içinde gelir elde edebileceği bir düşüncesi olabilir. İlerleyen günlerde bu fikirlerin gerçekleşeceğini görmemiz mühtemel.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorum bölümünde ya da Binbir Sözlük web sitemizde belirtebilirsiniz.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap