Cemal’in Sevda Şiirleri

Cemal’in Sevda Şiirleri

+ - 0

            Aşktan bahsedeceğim size. Lise aşkımdan. Yüreğime dokunan, bana ilham olan beni çok etkileyenden. Cemalettin Seber’in sevdalarından bahsedeceğim. Yüreğimi katarak, onu abartısız ve sadelikle tasvir ederek.. Aslında gerçek adı Cemal Sabır ama nüfus müdürlüğünde memur Cemalettin Seber olarak yazmış. Cemal ismini annesi ile babası koymuş, ismini severek kullanıyormuş. Kardeşinin verdiği röportajda okumuştum bunu. Cemal üvey annesi Esma ile aynı evde yaz tatilini geçirmek istememiş ve bir takım elbise karşılığı karayolunda çalışacak olan yol işçilerinin çadırlarına bekçilik yapmayı kabul etmiş. İşte o yaz Cemal henüz edebiyatın sonsuz kollarına kendini bırakmamış olsa da bir gün ünlü yazar ya da şair olacağını hayal eder. Kendine bir isim düşünmeye başlar ve o gün kurduğu hayalle kendine ikinci isim olarak Süreyya adını seçer. Hatta ilk şiirleri Cemal Süreyya olarak yayımlanmış ama daha sonra soyadından bir y harfini atar. Cemal Süreyya (Ben şahsen Süreya demeyi sevmiyorum.) yüreğime ilk Üvercinka şiiri ile dokundu. Üvercinka şiirini çoğu kişi bilir. Cemal nasıl aşıktır ki böyle güzel dizeler yazabilmiştir. Cemal orta ikide aşık olduğu, kızıl saçlarına dizeler mektuplar yazdığı ilk eşi Seniha Hanım ile evliyken Üvercinka ismini verdiği birine aşık olmuştur. Üvercinka şiiri aşk şiiri olsa da ihanet kokuyor aslında. Ve bu Üvercinka’yı hiç kimse bilmez, ne adını ne yüzünü.. Seniha Hanım hamiledir ve çocukları olacaktır. Cemal Süreyya bir ağustos ayı Üvercinka’dan ayrılır. Eşi Seniha Hanım’a döner. Ve Cemal Süreyya’nın bu ayrılık için bir dizesi düşer edebiyat dünyasına. “Acıların adını, ağustos koymalılar…” Y harfini ayrılığını ismine yaşatmak için attığı da bi rivayet. İnsan çok sevebilir, insan defalarca sevebilir. Ama aşk ve aşkın türleri daima kendi içlerinde galip gelir. Çok sevmeyi, karşı cinse duyulan aşk bitirebilir. Aşkı evlat aşkı bitirebilir. Aşk aşkın haini olabilir. Seniha Hanımla evlilikleri 8 yıl sürmüştür.

cemalsureyazuhal

            Boşanmanın ardından 5 yıl geçer. Cemal Süreyya’nın “İpekböceği Sesli Sevgilim” diye tanımladığı ikinci eşi Zuhal Tekkanat ile bir evlilik yaparlar. Evlenme teklifine özenmişimdir, ne yalan söyleyeyim. Rivayete göre Cemal bir arkadaşına “Evleneceğim kişi düğmemi dikebilmeli, böyle biriyle evlenmek istiyorum.” demiştir. Zuhal Tekkanat ile karşılaştığı zaman düğmesini koparıp ona evlenme teklifi etmiştir. Evli oldukları zamanlarda Zuhal Hanım rahatsızlanır ve hastanede yatması gerekir. Tam tamına 13 gün. Cemal Süreyya bu ayrılığa dayanamaz, içini dökmek ister. 13 gün boyunca şiirlerle mektuplar yazar eşine. “13 Günün Mektupları” adlı eseri bu mektuplardır. “Bu kitabı mutlaka bastırmalıyız. Ben ölürsem, sen ölürsen Memo bastırmalı.” Der. Memo Emrah Cemal Süreyya ve Zuhal Tekkanat’ın oğludur. Memo Emrah Seber. Cemal Süreyya’nın ölümünden kısa bir süre sonra arkadaşının elindeki av tüfeğinin ateş alması sonucu vurulmuş ve hayatını kaybetmiştir. Cemal ile Zuhal’in evlilikleri 7 yıl sürmüştür. Cemal Süreyya daha sonra Güngör Demiray’la evlenmiş ve aylar içinde ayrılmıştır. Zuhal Hanım’la tekrar evlenmişlerdir. Evlilikleri çok uzun sürmemiştir.

turk edebiyatinin en onemli isimlerinden cemal sureyanin hayat hikayesi 2

            Ve Cemal’in son eşi son aşkı “Bayan En Nihayet” dediği  Birsen Sağnak. Cemal Süreyya Zuhal Hanım’a da Güngör Hanım’a da “Nihayet” demiştir. Nihayet ömrümün sonuna kadar birlikte olabileceğim biri. Bunu Cemal’e hatırlatıp sorarlar, hepsine nihayet dediğini ve Birsen Hanım’ın da son olmayacağını ima ederler. Cemal’de En nihayet diyerek bu sefer son olduğunu vurgular. Ki son olmuştur. 10 yıl evli kalırlar ve Cemal Süreyya 9 Ocak 1990’da hayata gözlerini yumar.

            Cemal Süreyya şiirlerinde aşkı anlatmış, hayatı boyunca aşkın peşinden gitmiş ve hep huzuru aradığını söylemiştir. Çapkınmış, aşk adamıymış, ağzı iyi laf yaparmış. Şiirlerinin derinliği, aşk kokması ve uzun yıllar geçse de her dönemde kendine yer bulması aşkın sürekli varoluşundan olduğunu düşünmekteyim. Ve sözlerime son verirken Cemal Süreyya dizeleri düşürüyorum…

Ah şimdi benim gözlerim,
Bir ağlamaktı tutturmuş gidiyor.
Bir kadın gömleği üstümde,
Günün maviliği ondan,
Gecenin horozu ondan.

Yazar Hakkında

Beden ve ruh yaşının aynı olmadığı, bir edebi kişilik. Konuşmadan boyama yapmayı öğrenmiş, konuşunca mektup yazmaya başlamış, kendini bildiğinden beri şiir ve kompozisyon yazan biri. Resim çizer, fotoğraf çeker. Sanat sanat için midir, sanat toplum için midir tartışmasını tamamen reddedip sanat insanın kendisi içindir düşüncesini savunur. Ve biraz gezgindir, çevresi geniştir, sürekli konuşur.

İçinde Kalmasın Yorum Yap