Hades’in aşkı

Hades’in aşkı

Hades'in Büyük Aşkı, Persephone

+ - 0

Hades, ölümlülerin dünyasını ziyaret ettiği sırada Demeter ve Zeus’un kızı Persephone ile karşılaştı. Kızın güzelliğine hayran kalan Hades onu hemen kaçırıp ülkesine hapsetti. Kızının kaybolmasına çok üzülen yeryüzü tanrıçası Demeter, kızını ararken dünyada ilk defa kış yaşandı, ekinler yetişmedi ve insanlar aç kaldı. Aç kalan insanların feryadı yüzünden Zeus bu ilişkiye izin vermedi.

hades aski

Hermes’i göndererek, Persephone’yi serbest bırakması için Hades’e emir niteliğinde bir haber yolladı. Hades’in kızı özgür bırakmasından başka çaresi yoktu ve bir plan yaptı. Kader perilerinin kurallarına göre yeraltı dünyasında bir şey yiyen kimse asla ölümlüler dünyasında yaşayamazdı. Bunu bilen Hades, Persephone’ye birkaç nar tanesi yemesini söyledi, kuralları bilmeyen kız Hades’in dediğini yaptı ve artık yeraltı dünyasına aitti.

photo 2021 10 29 18 34 32

Zeus bile kader perilerine karşı çıkamazdı. Ancak bir çözüm buldu, Persephone. Yılın altı ayı Hades’in yanında diğer altı ayı da annesi Demeter’in yanında kalacaktı. Persephone annesinin yanında kalınca ilkbahar geliyor ve ekinler yetişiyordu. Annesini bırakıp hades’in ülkesine gidince ise kış geliyor ve ekinler soluyordu.

Yazar Hakkında

ben sidar

İçinde Kalmasın Yorum Yap