Satranç Şampiyonu Bobby Fischer’ın Hayat Hikayesi

Satranç Şampiyonu Bobby Fischer’ın Hayat Hikayesi

+ - 0

Bobby Fischer, 1972 – 1975 yıllarında 11. Dünya Satranç şampiyonu olmuştur. Dünyanın en iyi satranç ustalarından sayılmaktadır.

Bobby Fischer, 9 Mart 1943’te Şikago’da doğmuştur. Asıl adı Rober James Fischer’dir. Polonyalı Yahudi bir anne ve Alman babanın oğludur. 1945 yılında anne ve babasının boşanmasını ardından New York’a taşınırlar. Bobby Fischer, satrancı 6 yaşında ablasının yardımıyla öğrenir. Böylelikle Oğlundaki satranç ışığını göre annesi onu Satranç Kulübüne götürür.

O zamanlar Amerika’nın Satranç lideri olarak kabul edilen Hermann Helms’e yönlendirilir. Helms bu küçük satranç canavarını turnuvasına davet eder. 8 yaşındaki Fischer, sürekli tek başına oynamasının dezavantajıyla 15 dakika da kaybeder. Bu maç Carmine Nigro’yu etkiler ki önümüzdeki 5 yıl boyunca ona satranç dersi verecektir.

1956 yılında Avrupa’nın en iyi satranç kulüplerine katılır daha yaşı 13 olmamıştır bile. 1956 yılı Fischer için profesyonel satranç dünyasında kendisini kanıtladığı yıl olur. Bir çok satranç ustası tarafından hamleleri dikkat çeker kısacası gözleri üstüne çekmeyi başarır. Donal Byrne ile yaptığı maç sırasında hamleleri onun şöhretini tamamen pekiştirmiştir.

collins with bobby fischer

1957 yılında 2231’lik rekor skor ile ABD’ Satranç Federasyonunun en genç ustası unvanını alıyor. Bunun yanında Bu dönem onu büyük satranç ustalarıyla turnuvalar yaptığı dönemdir.

Fischer, o yıl Amerikan hükümetinin karşılaşma yapmama itirazlarına karşı koymuştur. Hatta hükümetin kendisi için gönderdiği mektuba tükürerek cevap vermiştir. Sveti adasında yapılan satranç karşılaşmasında Spasski’yi 20 yıl sonra yenerek 3,35 milyon para ödülünü kazanmıştır.

Bobby Fischer, Filipinler, Almanya ve Japonya da yaşadığı 12 yıllık kaçak hayatı 2004 yılında havalimanında “geçersiz pasaport” ile geçerken son buldu. 9 ay tutuklu tutuldu, 2005 Mart yılında izlanda vatandaşlığına geçti. Daha sonrasında Ağustos ayında Japon satranç oyuncusu Miyoki Watai ile evlendi.

Bobby Fischer, 2008 yılında İzlanda’da börek yetmezliğinden ölmüştür.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap