Başarılı Olmanın Sırrı: Plan Yapmak

Başarılı Olmanın Sırrı: Plan Yapmak

Hedeflerine ulaşmanın en önemli yollarından biri planlı olmaktır, nasıl planlı olurum? Başarıya nasıl ulaşabilirim

+ - 0

Geleceği planlamak oldukça zor. Karşımıza çıkacak durumlara göre hareket etmek sizi planlardan uzaklaştırabilir. Her şey yolunda gitmeyebilir, fakat en kötü senaryo bile bir bir planının olmaması kadar kötü değil. Başarmanın yolu planlamadan geçer, gerçekçi ve dürüst bir planlama!

1Değişimden Korkma!

resim 2022 02 05 205541

Planlarınızın değişmesine de kendi değişiminize de hazır olun. Değişimden korkmayın! Planlarınızız istediği gibi gitmediği vakit o istenmeyen duruma uyum sağlamaya hazır olun. Yola girmeden önce o yollarda karşınıza olumsuz bir durum çıktığında neler yapabileceğinizi düşünün. Olumlu olumsuz bütün durumlara hazılıklı olun.

2Sürekli Geliş

surekli gelismek

Hayatınızdaki değişimin size sunduğu kaliteyi hissettiğiniz an daha çok gelişme, daha fazlasını isteme hissiyatına kendinizi kaptırmış olacaksınız. “Daha fazlasını yapmam, bu kadarı yeterli, daha fazlası ne işimi yarayacak” gibi düşüncüler sizi gün geçtikçe daha kötüye itecektir. Sabırlı olun, öğrenin, koyduğunuz hedef bir amaç yönünde ise kendinize yeni hedefler belirleyin. Her zaman daha iyisini isteyin, unutma ki, sen en iyisine layıksın. Ve en iyisi olacaksın!

3Sabırlı Ol

sabirli ol

Büyük planlar bir günde gerçekleşmez, büyük başarılara bir anda erişemezsiniz. Gelişim ömür boyu sürer. Sizi gerçek başarıya götürecek yegane unsur sabırdır. Sabırlı olmayın bilin, pes etmeyi, çıktığınız bu yoldan geri dönmeyi aklınız dahi getirmeyin. En son aklınıza gelecek şey bile pes etmek olmamalı. Bu duruma alıştığınız sürece her şeyin istediğiniz gibi gideceğini, başarının getirdiği güzelliklerin keyfini yaşamayı öğreneceksiniz.

4Mantıklı Riskler Al

risk almak

Evet her şey güllük gülistanlık gitmeyebilir, belki de hiçbir şey istediğiniz gibi gitmeyecek. Bu noktada risk almaktan kaçınmayın. Hayatınızı olumlu açıda değiştirebileceğini düşündüğünüz risklerden korkmayın.

5Motive Ol

motive ol

Motivasyon bu süreçte oldukça önemli. sizi olumsuz düşüncelere sevk edecek bütün olaylardan ve kişilerden uzak durun. Onlar size yakınsa, uzaklaştırın. Motive olmak için her fırsatı değerlendirin. Planlarınıza uygun gidiyorsanız ve gelişiminiz fark ediyorsanız bu durumu görerek mutlu olabilirsiniz. Kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin, sürekli çalışmak sizi bıktırabilir, nefes almayı, eğlenmeyi unutmayın.

6Başarını Paylaş

konusma sanati 03

Başarınızı paylaşmaktan çekinmeyin, herkesle de paylaşmayın 🙂 Size ilham verecek ve hayatına olumlu anlamda etkileri olan kişilerle başarılarınızı paylaşın. Size destek olmak isteyen, motive etmeye çalışan insanlar sizi hedeflerine odaklanmanızda yardımı olacaktır. Bu noktada önemli olan tek şey doğru insan..

7Başardığın Günü Düşün

basarili olmak

Hedeflerine ulaştığın günü düşün. Mutluktan havalara uçacağın anı hayal et. Hiçbir şey verdiğin emeklerin sonucunu aldığın gün kadar mutlu etmek. En büyük motivasyon kaynağın bu olsun. Kendine inan, yapamayacağın hiçbir şey yok. Şartlar ne olursa olsun, inan!

Gençliğe ve ruhu genç olan herkese Atatürk’ün gençliğe hitabesinde geçen o cümle ile yazıya son vermek isterim.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap