Ayakkabı Gurusu, Phil Knight

Ayakkabı Gurusu, Phil Knight

+ - 0

Dünya’nın en büyük ayakkabı şirketinin kurucusu Phil Knight’ın Ayakkabı Gurusu kitabının incelemesini sizler için hazırladık.

1963 yılında babasından 50 dolar borç alan Phil Knight, Nike’yi var etti. Nike’ın bugünkü değeri 30 milyar doları aşıyor. Ayakkabı Gurusu kitabını incelemeden önce Phil Knight‘ı tanımakta fayda var.

Phil Knight Kimdir?

Bir çoğunuzun Nike ayakkabısı veya çantası olmuştur. Bu markanın mimarı kimdir diye hiç merak ettiniz mi? Phil Knight, dünyanın en çok satan spor markalarından biri olan Nike’nin kurucusu aynı zamanda nike film yapımı Laika’nın da kurucusudur. Dünyanın en zengin 26. insanı.

24 Şubat 1938 yılında Portland, Oregonda dünyaya geldi. Oregon üniversitesinde gazetecilik eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra bir çok genç gibi gelecek kaygısına kapılmış olmalı ki tekrar Üniversite’ye yöneldi ve Standford Üniversitesi’nde yüksek lisans yaparak eğitim hayatını tamamladı.

Spor ayakkabılar o dönemlerde sadece sporcular tarafından kullanılıyordu. Günlük kullanımı şimdiki gibi yaygın değildi. Bu fikir etrafındaki kişilere mantıklı gelmese de Knight çeşitli pasifik ülkelerine giderek ayakkabı üreticileriyle görüştü. devamını oku…

ayakkabi gurusu 690x350 1
Ayakkabı Gurusu Kitabı

Ayakkabı Gurusu Kitabı Hakkında

Ayakkabı Gurusu, Hüseyin Gündoğdu tarafından çevrilmiş, ilk baskısı 2017 yılında yayınlanan Pegasus Yayınları tarafından Türk okuyucularına sunulan otobiyografik bir kitaptır.

Kitap, okuyucuları Phil Knight’ın başarılı hikaye anlatımı ve betimleme becerileriyle cezbediyor.

Nike’ın hikayesi, kurucusu Phil Knight tarafından okuyuculara aktarılan ilk sayıdan bu yana zirvede. Bu çerçevede Shoe Guru, perde arkasında yaşananları okuyucularına aktarıyor ve spor alanında aktif olarak var olan lider markalardan biri olmak bir gecede olmadı.

Kitap ayrıca Nike’ın kurucusu Phil Knight’ın hayatından da bahsediyor. Knight, markanın kuruluşundan itibaren 40 yıl boyunca şirketin CEO’su olarak görev yaptı ve daha sonra emekli olmadan önce 12 yıl boyunca yönetim kurulu başkanı olarak görev yaptı.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap