Oh Ne Ala Memleket – Şermin Yaşar

Oh Ne Ala Memleket – Şermin Yaşar

+ - 0


Okurken bütün kitapların ayrı zevk aldığım yazar Şermin Yaşar‘ın kitabı olan Oh Ne Ala Memleket kitabından bahsetmek istiyorum. Kitabın dört ana karakteri var: RecoElifKerem ve Emre.

Oh Ne Ala Memleket Karakterleri ve Özellikleri

Reco: Gerçek adı Ferhat ama ona arkadaşları Reco demeyi tercih eder. Reco ile arkadaşsanız asla aç kalmazsınız. Yanında her zaman yemek bulunur. Okulu sevmez, tembeldir, çabuk sinirlenir, çabuk sakinleşir ve fazlası ile yufka yüreklidir.

oh ne ala memleket
oh ne ala memleket arka kapağı

Elif: Kitapları ve hayvanları sever, okulu sevmez, çabuk küser çabuk barışır ve romantik bir kızdır.

Kerem: Tabletine aşıktır. Teknoloji bağımlısı olup okuldan nefret eden bir insandır. Çok zekidir az konuşur ama fazlası ile beceriklidir.

Emre: Kitabı anlatan karakterdir. Çok konuşur ve çok soru sorar. Annesine göre inatçı kendisine göre kararlıdır. Okulu sevmez sorunları sever ve hayvanlara bayılır.

Bu dört çocuk bir grup oluşturur ve adını Eker koyar. Sloganları ise ” OKUL ÇOK BETER EKER OKULU ANINDA EKER” dir.

Bir gün bir mektup yarışması olur ve bu mektup yarışmasını kazanırlar. İşte burada sanki böyle hafif bir tempomu desem yoksa insanı kitaba bağımlı eden minik tatlı olaylar mı gelir desem bilemedim. 23 Nisan da da okul müdürü ve okul müdür yardımcısı görevi onlara verilir ama bazı şeylerde terslik çıkar ve yanlış kararlar verirler. Okul müdürü 23 Nisan tarihinden sonra Güneş alerjisi nedeni ile okula gelemez. Bu nedenle onların okul müdürü olması süresi biraz daha uzar ve yanlış karalar alırlar. Örnek: Okulda ayakkabı giymek istemezler ve ayakkabılarını çıkarırlar ve sonuç her yer ayak kokusundan durulmaz hale gelir. Okulda mangal partisi yapılsın dediler her sınıf mangal yaptığı için itfaiye yangın çıktı sanıp geldi.

Ama bir gün bütün bu olaylar kısa ama tatlı bir şekilde son bulur çünkü okula yeni bir müdür gelir. Yeni müdürün adı Ş’dir. Çocuklar her şeyin son bulacağını, eski sıkıcı eğitimlerine geri döneceğini sanıp üzülürler ama işler öyle olmaz..

Oh Ne Ala Memleket kitabını daha önce okumuş muydunuz? Kitap hakkındaki düşüncelerinizi yorum atarak belirtebilirsiniz. Binbir Sözlük sitemize de bekliyoruz.

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap