Beyza Alkoç’un NO.26 Kitabının İncelemesi

Beyza Alkoç’un NO.26 Kitabının İncelemesi

özet

+ - 1

Herkese iyi günler bu gün size NO.26 adlı kitaptan bahsetmek istiyorum. No 26 benim arkadaşlarımın arasında çok popülerdi aslında sadece NO.26 değil Beyza Alkoç‘un kitapları ve onun gibi yazarlar. Bende bunu üzerine bir kitabını okumak istedim ve arkadaşımdan NO.26’yı ödünç aldım ve buradan ona yine teşekkür ediyorum bütün bir yaz için bana bu kitabı ödünç verdi çok teşekkürler. İlk önce karakterler ile başlamak daha doğru olur herhalde.

NO. 26 Karakterleri

Ana karakter Mine Uysal: Mine çocukluğundan beri babasından şiddet gören bir kızdı .Renkleri ilk önce vücudundaki morluklar ile tanımıştı. Bir gün evden kaçtı ve ilk önce trafik kazası hastane ardındansa yolu çocuk esirgeme kurumuna düştü. Mine ondan sonraki zamanlarda kendisini YKK’ de yani YEŞİL KÜPELİ KIZ’ da buldu. Yeşil küpeler onun ona annesinden kalmış maddi değeri kesinlikle olmayan bir çift yeşil küpeydi .Mine bu sayfada magazin haberleri yapıyordu ve her şey burada başladı.

Efe Duran: Ünlü sanatçı, şarkıcı, bütün kızların en büyük aşkı. Efe’de gözlerini ilk önce çocuk esirgeme kurumda açmıştı. Annesi Sibel hanım ve Babası Metin bey onu oradan almıştı. Şimdi annesi babası filan diyorum ama orası karışık bir akraba olayları, tam anlamadım ben o kısmı ama işte Sibel hanım Efe’ye manevi annelik Metin beyde babalık yaptı.

Bora: Efe Duran’ın menajeri. Kızı hasta ve oldukça masraflı bir hastalık.

Ece: Ece Mine’nin üvey kız kardeşi. Mine ile aynı kaderi paylaşıyorlarmış. BABA TARAFINDAN ŞİDDET. Efe onu babalarından kurtarıp Mine’ye getiriyor ve Ece ondan sonra Mine ile yaşamaya başlıyor eğer kitabı okursanız ondan sonraki olaylarda Ece’nin Lösemi olduğunu ve küçük yaşta hayata gözlerini kapadığını göreceksinizdir.

NO.26-inceleme

Açıksa ben kitabı okurken biraz nasıl desem farklı ruh hallerine girip çıktım çünkü ilk başta ne kadar romantik komedi gibi gelse de sonralarda bence drama döndü. Bir sürü olay oldu. Kitap bol olaylıydı ve galiba bu bizim ilgimizi çeken oldu.

Kitapta Anlatılan Olaylar

Mine bir gün trafikte bir araba plakası görür ve plakada ESM yazar. E: Efe S: Sibel M: Metin. Aracı takip eder ve sonuç olarak Efe Duran’ın evine varır. Binadaki Daire 7’nin kiralık olduğunu görürü ve hemen oraya taşınır. Mine bir magazinci aslında ama Efe ile birbirlerine aşık olurlar ve Mine Yeşil Küpeli Kız hesabında onun hakkında yazı yazamaz çünkü ona deminde dediğim gibi aşık olur . O sırada hayatına Ece girer çok güzel anılar geçirirler ve Ece hayatından Lösemi hastalığı ile geri çıkar. Mine’nin aklından Ece’nin ona söylediği şu söz hiç çıkamaz ” Seni çok seviyorum abla. İnsanlar en sevdiklerine en sevdikleri şeyleri verirler. Bir gün beni özlersen çiçek dürbününe bakıp beni burada görebilirsin belki”

no.26

Kitap biraz fazla dram geldi bana. Tabi kişiden kişiye değişir .Ama güzel. Daha romantik komedi olan tatlı şirin bir kitap sanıyordum ben öyle duymuştum çevremden. İyi bir kitaptı kötü dersem yalan olur.

Beyza Alkoç’un NO.26 kitabını daha önce okumuş muydunuz? düşüncelerinizi yorum atarak belirtebilirsiniz. Binbir Sözlük sitemize de bekliyoruz.

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Güzel yazı olmuş. sevdiğim bir kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.