Hiçbir Şey Anlamadım, Şinasi Türmüş

Hiçbir Şey Anlamadım, Şinasi Türmüş

Şinasi Türmüş'ün Hiçbir Şey Anlamadım adlı kitabının incelemesi;

+ - 0

Hiçbir Şey Anlamadım, doktora tezini yazmaya çalışan Mehmet adlı karakterin gündelik yaşamını anlatmakta. Genellikle ev ve sokak arasında hayatını yaşayan Mehmet’in bir çoğumuzun kendini bulacağı hayat hikayesi.

Mehmet, hayatı yaşamaktan çok izlemeyi tercih eden asosyal denilebilecek bir karakter. Bir yerlerde dolaşmak yerine düşünce dünyasında dolaşmayı tercih ediyor, taa küçük yaşlardan beri sessizce düşünüp ve bu durumu sevmeyi alışkanlık haline getirmiş.

Hayal dünyası kurgudur; hayat ise kurgudan epey uzak

Bir sigarayla semtinin bütün sokaklarını turalayacak kadar tutumlu, yolda gördüğü kadınların güzelliğini kendince puanlayacak kadar da samimi. Hayatından her ne kadar memnun oluğunu belirtse de okurken karakterimizin bir çıkmaza doğru sürüklendiğini görebiliyoruz.

Her günü “doktora tezini hazırlamam için çalışmam gerek” diyerek başlayıp tez ile ilgili tek bir çizik dahi atmadan geçip gidiyor. Babası kitap okumayı seven emekli bir adam, annesi ise günün yarısını ev işleri ve komşu ziyaretleri ile geçiren bir kadın.

Mehmet adeta okuyucunun hayatını yaşıyor, her günü birbirini tekrar eden, insanlarla sosyal olmayan, tek eğlencesi dışarı çıkıp sigara içmek olan bir karakter. Her cümlesinde farklı farklı şeyler düşünüyor, bir gün insanlığın gündeminin artık uzay olacağını düşünürken ertesi gün sevdiği kadını düşünüyor.

Mehmet’in annesine karşı sevgisi onunla konuşma isteğini şöyle özetliyor..

Zaman sürekli akıp gidiyor ve ben bu ruha dokunamıyorum, ona hak ettiği sevgiyi, ki bu sevgi ruhumun her zerresinde var, gösteremiyorum. Bu muazzam şeyin, yani ona hak ettiği sonsuz sevgiyi gösteremeyeceğim gerçeği, bu kısa ömürde ona gösterebileceklerimi de gölgeliyor ve bu ömrü onunla doyasıya yaşamama da engel oluyor.

Mehmet’in hayatın içinden gerçekçi tespitleri oldukça etkileyici.. Kadın cinayetlerinden, soykırımlara, hayvanlara şiddete kadar toplumsal meseleler karşısında duyarlı. Yaptığımız tek şey güne devam edebilmek…

Hicbir Sey Anlamadim 1hiçbir şey anlamadım kitap kapağı

Kitabın sonlarında Mehmet her zaman yaptığı şeyleri yapmaya devam ediyor. Dışarı çıkıyor, yürüyor, sigara içiyor.. Günlerin durağanlığı onu panikletmeye yetiyor. Kitabın sonunda doktora tezini bitirebilmiş mi dersiniz? Bu da Mehmet’in sırrı olsun…

Kitabın sade dili, sizi bağlayan hikayesi ve birçok insanın hayatına benzer bir yaşamın anlatılması benim oldukça hoşuma gitti. Hikaye sizi anlatıyor gibi okuyorsunuz, Mehmet’in başına gelecek olayları heyecanla takip ediyorsunuz. Kitabın kısa olması da bir derginin serisini okuyor hissi uyandırıyor. Bu bakımdan oldukça kıymetli bir kitap, kütüphanenize oldukça yakışacaktır.

Kitabı Satın Al

Keyifli Okumalar!

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap