Tatar Çölü, Dino Buzzati

Tatar Çölü, Dino Buzzati

+ - 1

“muhakkak farklı bir şey olagelmeli, öyle bir şey ki, insan ‘artık sonuna gelmiş olsam bile beklemeye değmiş’ , diyebilmeli”

artık bir şeyler olmalı” umuduyla yaşamaya çalışan, küçük olaylarla oyalanan ama asla tatmin olmayan,. bir zaman sonra bir şeylerin olmasını da umursamayıp alışkanlıktan yaşayan insanlar değil miyiz aslında hepimiz? Gelin şimdi size bekleyişlerin, yanlış tercihlerin, umut etmenin, kaybın kitabından bahsedeyim. Belki okuduğunuz, belki sadece adını duyduğunuz hatta belki de henüz adını bile duymadığınız bir kitaptan bahsedeceğim: Tatar Çölü

tatar colu

Dino Buzzati

Tatar Çölü, başkahramanımız Drogo’nun 30 yılını anlatan bir romandır. Italyan Edebiyatının belki de en güzel kitabi. Romanın ana mekanı Bastiani Kalesi, Kuzeyinde Issız bir çöl olan Tatar Çölü’nden alır adını. Kahramanımız Drogo, askerlik görevinde subay olarak ilk atandığı yer olan Bastiani Kalesi’ne atar, kitap Drogo’nun oraya gitmesiyle başlar. Drogo, oraya atanan herkes gibi ilk başlarda oradan hemen gitmek ister, fakat zamanla alışkanlıklarının ve rahatlığının etkisiyle kalede kalmaya karar verir. Bu karar onun hayatını tümden etkiler ve en önemli yıllarını burada heba etmesine neden olacaktır.

Drogo hemen geri dönmek isteyecektir fakat hastalığını bahane ederek bu kararını 4 ay sonrasına erteler ama zamanla kaleye alışır ve rahatlığın ve tembelliğin kölesi durumuna düşer. Bastiani Kalesi sanki Drogo’nun iradesini etkisiz hale getirmiş, onu kendisine mahkum etmiştir. Kalede kalma Drogo’nun yanlış da olsa kendi tercihidir ve bu tercihi, tüm yıllarını çölden gelecek birilerini bekleyerek geçirmesine neden olur. Yanlış bir tercih ve sonu bir uçurum.

Hayatımızda değişiklik yapmaktan, risk almaktan korkmamalıyız. Aldığımız kararları iyice düşünüp bizlere nelere mal olacağına iyice düşünüp öyle karar vermeliyiz. Yaşamaktan asla korkmamalı, aksine neler olursa olsun yaşamaktan asla vazgeçmemeliyiz. Basit gördüğümüz bazı ufak kararlar belki de bizim hayatımızı kökten değiştirecektir. Siz de yalnızlığa, yanlış tercihlere, vazgeçemeye, umut etmeye dair bir şeyler okumak isterseniz TATAR ÇÖLÜ‘ne muhakkak bir şans tanımalısınız 🙂 Yazıma son olarak kitaptan birkaç alıntı bırakarak öyle son veriyorum.

kitabın içerisinde yer alan ve Drogo’nun tercihini en iyi özetleyen cümlelerden birisi de şu cümledir:

“Belirli bir zamanda, arkamızda bir kapı kapanır ve bir şimşek hızıyla kilitlenir; geri dönecek zaman kalmamıştır.”

“Bir sayfa, böylece, yavaşça çevrildi ve tüketilmiş günlere eklenerek öbür tarafa geçti, şimdilik biriken sayfalar ince bir cilt oluşturmakta. Buna karşılık kalan sayfalar bitmek bilmez bir hacim sunmaktadır. Ama yine de biten bir sayfadır, teğmenim, yani yaşamın bir parçası

Yazar Hakkında

kalbini kitaplar arasında kurutmuş ama hâlâ yağmurdan sonra gökkuşağı çıkacağına umut eden birisi.

İçinde Kalmasın Yorum Yap