Dünyanın En Pahalı Tablosu “Çığlık” Hakkında Bilinmeyenler

Dünyanın En Pahalı Tablosu “Çığlık” Hakkında Bilinmeyenler

+ - 0

Edvard Munch’un Çığlık tablosu hakkında ne kadar bilginiz var? 9 yıl önce New York’ta yapılan bir müzayedede rekor fiyata satılan orijinal ismiyle ‘Skrik tablosu hakkında bilinmeyenleri sizler için aktarıyoruz.

Munch, çığlık tablosundan dört adet yaptı. Farklı boyalar kullanarak 1893’ten 1910’a kadar farklı boyalar ile çığlık tablosu yapmıştır.

ciglik

Munch, skrill tablosunun siyah beyaz baskılar halinde seri üretim çığlık tablolarının satışını yaptı. Bu konsepti Madonna, The Brooch, veSelf-Portrait with Skeleton’s Arm için de yaptı.

Orijinal İsmi Çığlık Değildi

Düşündüğü ilk isim ” Doğanın Çığlı” idi. Bunu hikayesini de şöyle anlatıyor;

Arkadaşları ile gün batımında yürürken gökyüzü kırmızıya dönüştü. Karışında durduğu esnada doğanın çığlığını hissetmiştir ve ismi buradan gelmiştir.

Tablo İntihar Düşüncesini Anlatıyor

Çığlığı resmederken ressamın parasız olduğu, yeni bir ilişkiden çıktığı, başarısızlık ve hastalıklarla savaştığı biliniyor.

Tablodaki adam için Peruvian Mummy’den ilham aldığı söyleniyor.

Peruvian Mummy cigllik
Peruvian Mummy

Doctor Who’nun yapımcısı Stevan Moffat da tablonun yarattığı etkiyi ekranlara taşımış. Dizi de ki uzaylıların görüntüsünü Munhc’ın çığlığından esinlendiğini söylemiş.

1984 yılında müzeden bir not bırakılarak çalındı

Lillehammer’da Kış Olimpiyatları’nın başladığı gün, Oslo’da Nation müzesinde bulunan tabloyu çalan hırsızlar, ‘zayıf güvenlik önemlerinizden dolayı teşekkür ederiz’ yazılı bir not bırakarak tabloyu çalışmış. Neyse ki birkaç ay içinde tabloyu çalan hırsızlar yakalandı ve tablo yerine koyuldu.

İnanamayacaksınız ama tablo 2004 yılında silahlı bir adam tarafından tekrar çalındı

2 yıl boyunca bulunamayan tabloya, 313.000 dolar ödül konuldu. Tablonun bulunabilmesi için bir çikolata fabrikası da hem çikolatalarını tanıtmak hem de tablonun bulunabilmesi için tanıtımlarda bulundu.

image 1

En sonunda, gözaltına alına suçlulardan biri tablonun yerini itiraf eder ve tablo bulunur.

ciglik

Çığlık tablosu, 119,9 milyon dolar karşılığında satılarak ‘dünyanın en pahalı sanat eseri’ unvanını aldı.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap