Veronika Ölmek İstiyor

Veronika Ölmek İstiyor

+ - 2

Paulo Coelho’nun eşsiz bir kitabı olan “Veronika Ölmek İstiyor” kitabı hak ettiği kadar üne kavuşmuş bir kitap maalesef ki değil.

Yazarın bu kitapta yarattığı başkahramanın hayat yaşantısı sonucunda vardığı doyumdan dolayı yaşamaya veda etmek adına Veronika’nın intihar girişimiyle başlıyor. Hayatı, varoluşu ve kısmen sevmek ve sevilmek kavramlarını derinden sorgularken başarısız intihar girişimi ile hayatı deli hastanesinde devam ediyor. Dr. Igor’un birçok tehlikeli ve yasadışı tedavi yöntemlerini deneyimleyen Veronika hayatının sonlarına doğru Eduard’a (şizofren birisine) aşık oluyor.

veronika olmek istiyor

Eduard’ın kendi yarattığı akıl dünyasına adım atmaya çalışan varlığını müzik notaları ile hissettiren Veronika’nın tatlı ama acı çabalarını görüyoruz. Kitabın sonlarına doğru Eduard’ın ızdıraplı hikayesini de öğrenirken Veronika ile ilişkilerine şahit oluyoruz. Paulo Coelho’nun güçlü betimlemesi ile yazarın çıkardığı güçlü karakterler sayesinde akıcı bir hikayeye dönüşen bu baş yapıt okurken sürükleyen ve düşündüren bir kitap. Varoluşun sadece hazlar ve duygular üzerine olmadığını ısrarla anlatan yazarın sorgulayan bir tarafının olduğunun, Simyacı kitabından bildiğimiz, bu kitabında da bir çok zıt kavramı çatıştırarak sorgulatmayı başarmış. Bu felsefi tabanı çok sürükleyici ve ilgi çekici konularla birleştirerek okuyucularına ulaştırmış. Yazarın bu kitapta oluşturduğu karakterleri yüreğinize alıp onlarla kucaklaşmak isteyeceğinize emin olduğum bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Herkese iyi okumalar dilerim.

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 2 ay önce

    Kaleminize sağlık.

  2. 2 ay önce

    “Her eve, kütüphane fikri sokulmalıdır.”

    | Sezai Karakoç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.