YKS 2022’ye Hazırlananlara Altın Tavsiyeler

YKS 2022’ye Hazırlananlara Altın Tavsiyeler

+ - 0

Öğrencilerin, Koranavirüs gölgesinde sınavlara hazırlandığı bu dönemde sınav sürecini yönetmek çok büyük önem taşıyor. Sadece YKS değil, bu tavsiyeleri ulaşmak istediğiniz her işte uygulayabilirseniz kendinize inandığınız sürece başarılı olacağınıza eminim.

KENDİNE İNAN!

Aslında bunu kendine kanıtlaman gerekiyor. Herhangi bir konuda kötüysen, ki bu çok normal “çalışıyorum ama yapamıyorum” diyorsan senin kendine olan inancın bitmiş demektir. Yapamıyorsun çünkü, o işe kendini vermiyorsun! Yapamıyorsun çünkü, dikkatinin dağılması için sinek vızıltısı gibi küçük bahaneler arıyorsun. Ya da hiç biri değil, çalışma stilin yanlış. Buna yazının devamında değineceğim.

Hedefini Belirle

hedef belirle

Sınava gireceksin o cepte, peki hedefin ne? Gireceğimiz sınava bir hedef belirlemeden asla yola çıkmayın, gitmek istediğiniz üniversitenin bölümünü sınava hazırlanmadan önce belirlemiş olun. Bu sizi o yolda ilerlerken motive edecektir. Hatta mümkünse o hedefinizi sabah kalktığınız an görebileceğiniz bir yere yazın ya da fotoğrafını ekleyin. “Hadi canım, öyle sınav mı kazanılır?” demeyin. Denemekten zarar gelmeyecektir, burada ki yazdığım şey birikimin ve araştırmanın sonucudur.

Çalışma Ortamı

calisma ortami

Doğru çalışma ortamı oluşturmak kendinize inanmak kadar önemli. Hatta şunu söyleyebilirim ki; “Doğru çalışma ortamı, sizi sınava kazandırmanın en önemli noktası.”

Sizi dinlendiren rahatlatan renklerle bezenmiş bir ortam oluşturun, herhangi bir teknolojik cihazla aranıza mesafe koyun, telefonunuzu sessize alın ve çalışmaktan başka bir şey düşünmeyin, çalışırken aklınıza başka şeylerin gelmesine izin vermeyin. Hatta sınav sürecinde kendinizden başka hiçbir şeyi düşünmeyin.

Ünlü düşünür Burhan Altıntop’un dediği gibi;

Yalnızlara "İyi ki Yalnızım" Dedirtecek 9 Madde! - KizlarSoruyor

Çalışma Stili ve Kendini Tanıma

Bu nokta tamamen senin kendini tanımanla alakalı. Nasıl daha kolay öğreniyorsun?, ne kadar çalışmam gerek?, nasıl çalışırsam daha verimli olur?, ne yaparsam daha akılda kalıcı bir şekilde öğrenirim? Gibi soruların cevaplarını bulman gerekiyor. Şunu sakın unutma: Kimse seninle ilgili en iyi olacak tavsiyeyi veremez. Bunu senin kendini deneyerek bulman gerekiyor. Hem çalışırken hem de profesyonel hayatınızda kullanabileceğiniz pomodoro yöntemiyle ders çalışabilirsiniz.

SINAV KANKASI

sinav kankasi
Siz böyle olmayın

Evet doğru okudun, sınav kankası 🙂 Seni motive edecek, sorularını çözebilecek, ihtiyacın olduğunda oturup konuşabileceğin birinin yanında olması mükemmel bir his. Bu kişinin doğru kişi olması da oldukça önemli.

Dış Ortamdan Soyutlan

Sizi kütüphanelerin, dershanelerin ve evin dışında bir yerde görmek istemiyorum. Evet zaman zaman sıkılıp bu üçlüyü abartmamak kaydıyla bozabilirsiniz fakat hedefinize ulaşmanızın yolu da bu üç konuma sıkı sıkı bağlanmak olacak. Bu yıl içinde gösterdiğiniz fedakarlıklar size ÜNİVERSİTE gibi bambaşka bir konuma gitmenize yarayacak.

Kendini Ödüllendir

Yukarıdaki maddelerde ne kadar sıkı çalışmanız gerektiğini ifade etmeye çalışsam da göstermiş olduğunuz başarılar karşısında kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Hedeflerinize yaklaştığınızda küçük ödüller ile kendinizi şımartın

  • Sevdiğiniz bir dizinin bir bölümünü izleyebilirsin. (Sadece bir bölüm oturup sabahtan akşama kadar sezon bitirme)
  • Arkadaşlarına dışarı çık
  • Oyun oyna

Sınav Günü

Sakın heyecan yapma, unutma sadece yeterince çalışmadığını düşünenler heyecanlanır. Sen yapabileceğinin en iyisini yaptın o gireceğin sınavda ÖSYM’ye cevap anahtarı oluşturup çıkacaksın. Kendine inandığın sürece yapamayacağın hiçbir şey yok!

Her şeyin gönlünce olmasını diliyorum… Son olarak bu hayatta ki en sevdiğim insan ve onun sözü ile bitirmek istiyorum.


musafa kemal ataturk

“hiç dinlenmemek üzere yola çıkanlar, asla yorulmazlar.”

Mustafa Kemal Atatürk

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap