Halid Hüseyni – Uçurtma Avcısı

Halid Hüseyni – Uçurtma Avcısı

+ - 1

Arkadaşlık bağına, ihanete, sadakate, ırkçılığa ve en önemlisi baba-oğul ilişkisine rastlayacağınız bir kitap; Uçurtma Avcısı. Bu kitabı okurken çoğu yerde duygusallaşmanız, bitirdikten sonra içinizde bir burukluk hissi bırakması muhtemel.

Monarşinin son yıllarında Afganistan’ın Kabil şehrinde yaşayan, aynı süt anneyi paylaşmış iki çocuktur Emir ve Hasan. Aynı evde büyümelerine rağmen aralarında aşılamaz uçurumlar vardır. Emir ün sahibi zengin bir adamın oğluyken, Hasan ise onların hizmetkarlarının oğludur. Bu ikili arasındaki dostluk bağı içinizi ısıtabilir.

Azınlık olan Hazaralara mensup olan Hasan birçok zorbalık görmüştür. Koca yüreği ile her daim dik durmuş kendisini ve dostu olan Emir’i korumuştur.Bu güzel dostluk Emir’in hayatı boyunca pişmanlık yaşamasına neden olan ihaneti ile baltalanmıştır.

ucurtma.avcisi

Sovyetler birliğinin işgali ile Emir ile babası topraklarını terk etmek durumunda kalır. Lakin Emir pişmanlıklarını toprakları gibi geride bırakamaz. Babasının Emir’e bıraktığı sır dolu geçmişin perdeleri aralandığında,Emir’e bilinmezliğin yolu görünür.

Bir başyapıt olan bu kitabı, kitaptaki Emir karakterinin ağzından okuyoruz. Yazarın ilk kitabı olmasına rağmen gayet akıcı ve merak uyandırıcı. Herkesin okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Okuyacak olanlara şimdiden iyi okumalar.

Yazar Hakkında

Bir amaç ancak onu yazıya geçirildiği,zaman,güç kazanır. Steve Chandler

İçinde Kalmasın Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 11 ay önce

    Çok güzel özetlemişsiniz elinize sağlık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.