Jeff Bezos ve Başarı Hikayesi

Jeff Bezos ve Başarı Hikayesi

Onun ismini duymasanız dahi patronu olduğu şirket olan Amazon'u biliyorsunuzdur. Jeff Bezos, Amazon.com'un kurucusu ve CEO'su.

+ - 1

İnternet dünyasının gelişmesiyle birlikte dünyaca tanına bir çok iş insanı ve konumları bir hayli değişti. Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi bir çok başarılı kişiler servetleriyle dünyanın en zengin olma yolundalar. Bu isimlerin başında da şüphesiz Jeff Bezos gelir.

Jeff Bezos Kimdir?

Daha öncesinde adını duymayanın olmadığını düşünüyorum. Onun ismini duymasanız dahi patronu olduğu şirket olan Amazon’u biliyorsunuzdur. Jeff Bezos, Amazon.com’un kurucusu ve CEO’su. Başkanı olduğu Blue Origin’in de kurucu sahibi. Jeff Bezos serveti ile adından sıkça söz ettirmektedir ve dünyanın en zengin insanıdır.

jeff bezos hayati

Hayatı

1964 Ocak ayında New Mexico’da doğdu. Teksas’ta büyüdü. Bezos, daha çocukluk yıllarında kendisini bilime ve mekaniğe sardı. Aile evinin garajını kendine çalışma sahası haline getirdi.

Üniversite’yi Albert Einstien’in ömrünün son yıllarına kadar öğretmenlik yaptığı Princeton Üniversitesi’nde okudu. Burada Elektrik ve Bilgisayar Bilimi mühendisliği eğitimi gördü. Mezun olduktan sonra da kendisini borsanın merkezi Wall Street’te buldu.

jeff bezos amazon

Wall Street’te bir finans şirketinin başkan yardımcılığı üstlendi. Şirketin o günlerinde en genç başkan yardımcısı ünvanını aldı. Arkadaşı Mackenzi’ye aşık oldu, 6 ay içerisinde evlendiler. İşinden istifa eden Bezos, Amazon’u kurdu, internet dünyasına girmesiyle birlikte herkesin hayatı değişti.

Amazon’un Kuruluşu

Jeff Bezos, 5 Temmuz 1994 yılında ABD’de Amazon’u kurdu. İsmini dünyanın en büyük nehri olan Amazon nehrinden ilham aldı. Tıpkı nehir gibi ilerledi Amazon. Kısa bir süre içinde dünyanın en büyük alışveriş sitesi haline geldi.

İlk başlarda kitap satışı ile başlayan Amazon daha sonrasında elektronik ürünleri de bünyesinde satmaya başladı. Şuanda siteye girdiğinizde bulamayacağınız ürün yoktur.

Serveti

Jeff Bezos serveti 140 milyar dolar ile dünyanın en zengin adamı konumunda.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap