Film Keşif: Liberty Heights ”90’ların Tozlanmış Şaheser Filmi”

Film Keşif: Liberty Heights ”90’ların Tozlanmış Şaheser Filmi”

İzlediğiniz anda nasıl olur da daha önce izlemedim diyeceğiniz şaheser niteliğinde Barry Levinson imzalı film. Hadi biraz filmden bahsedelim.

+ - 0

1999 yılında vizyona giren film bizi 1954’ün Baltimore’una götürüyor. Okulların yeni entegrasyon yasasını uygulamaya başladığı yılda bir Yahudi olan Ben, sınıfındaki “renkli” kızı sevimli bulur. Ve hikayemiz başlar.

Aslında tek bir hikayeden söz etmemiz pek de mümkün değil. Ana konusu ırkçılık ama bunun yanında ustaca harmanlanmış birçok yan hikayeye sahip. Ve bu yan hikayelerin hiçbiri birbirinden rol çalmadan harika bir seyirde ilerliyor.

Filmin en güzel yanlarından birisi de filmi tam olarak sınıflandıramamamız. Her ne kadar IMDB; komedi,drama ve müzik kategorilerine yerleştirse de bunun yanında gençlik, romantizm başta olmak üzere birçok türde kendini gösteriyor.

vnIvpId7dZOfNvUR9Rh3l14NCnh
Film dönemin birçok genç oyuncusuna da şans veriyor.

Aynı zamanda güçlü bir kadroya sahip olan filmin baş karakterlerinden biri olan Van Kurtzman’ı filmden 3 sene sonra The Pianist‘te göreceğimiz Adrien Brody oynuyor. Bunun yanında Ben Foster, Orlando Jones ve Rebekah Johnson da filmde çok iyi performans gösteriyorlar.

Tacını Takamamış Bir Film

Filmin ne yazık ki hiçbir ödülü yok. Ama bu kesinlikle çıktığı yılla alakalı bir durum. Fight Club, Matrix, Star Wars ve daha nicesiyle aynı sene vizyona giren filmin çok da şansı kalmıyor gibi.

liberty heights 1999 large screenshot1
Adrian Brody ile Ben Foster filmin çekildiği sıralarda çok yakın arkadaştı.

Tüm bunların yanında film bir de mükemmel müzikleriyle dikkat çekiyor. Film; konser, dans sahneleri ve jeneriklerde mükemmel müziklerle dolu bir şölen sunuyor. Filmin müziklerini ise Cinema Paradiso, In The Line of Fire gibi filmlerin müzik departmanında yer alan Andrea Morricone üstleniyor.

Film birçok konuya değinse de asıl değindiği noktayı şöyle ifade edelim. İnsanlar hayal eder, hisseder, aşık olur ve işte o zaman yaşar. Bunun önünde duracak güç ise eninde sonunda yıkılacaktır. Ve ırkçılıksa yolun ortasında durup yıkılmayı bekliyen o duvarlardan en anlamsızı.

Filmin muhteşem tadına sizin de varmanız dileğiyle…

İyi Seyirler 🙂

e895518a 633a 4f61 a2f9 3848bbd89682
Yahudi bir karakter olan Ben Kurtman’ın filmde Cadılar Bayramı’nda Adolf Hitler kostümü giydiği sahne
Liberty Heights’ın Fragmanı
https://youtu.be/CJAejVCn4sU

Yazar Hakkında

İçinde Kalmasın Yorum Yap