Engin Geçtan, İnsan Olmak

Engin Geçtan, İnsan Olmak

+ - 0

Engin Geçtan, yaklaşık 35 yıl önce kaleme aldığı bu kitabında son derece karmaşık olan insanı o kadar net ve güzel anlatmış ki benim de yeni tanıdığım bu kitabı sizlere tanıtmadan önce yazarımızı tanıyalım.

İlk, orta ve lise eğitimini İzmir’de tamamladı. 1956’da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra uzmanlık eğitimi için ABD’ye gidip New  York ve Columbia Üniversitelerinde öğrenim gördü (1956-1961). Bu süreçte genel psikoloji, dinamik psikiyatri, çocuk psikolojisi ve nöroloji alanlarında çalışmalar yaptı.1968’de doçent, 1974’te profesör oldu. ODTÜAnkara Boğaziçi ve Marmara Üniversitelerinde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Psikiyatri üzerine yazdığı kitaplarında genelde varoluşçu psikiyatri düşünceye yer verir. Ayrıca, psikiyatriyi edebiyat alanında da kullanmış ve akademik çalışmalarının dışında, bir romancı olarak da tanınmıştır.

engin gectan
Engin Geçtan

İnsan Olmak Kitabı Hakkında

Birey ve Toplum, Ana-Baba ve Çocuk, İnsanlardan Korkmak, Öfke ve Düşmanlık, Değersizlik Duygusu, Kaygı, Sorumluluktan Kaçış, Yalnızlık, Ortak yaşam İlişkisi, Nevrotik Kısırdöngü, Yaşam ve Ölüm, Kendini Yaşamak, Epilog adlı 13 kısımdan oluşmakta.

Birinin bize bizi anlatmasını her zaman gizemli bulur ve bundan haz duyarız. Kitabı okuduktan sonra siz de fark edeceksiniz ki yazar aslında bu kitapta bizi ve etkileşim içinde olduğumuz kişileri öyle net anlatıyor ki, birçok şeyin kimi zaman farkındayızdır ama o durumla ilgili harekete geçmek için bir şeylerin olmasını bekleriz ya hani. İşte aradığınız şey burada bu kitapta. Kendinize ve tüm insanlara farklı bir açıdan bakmak isterseniz kesinlikle okumalısınız. Kitaptan çok beğendiğim birkaç alıntıyı bırakıyorum.

Yazı Kaynakları
Vikipedi

Yazar Hakkında

kalbini kitaplar arasında kurutmuş ama hâlâ yağmurdan sonra gökkuşağı çıkacağına umut eden birisi.

İçinde Kalmasın Yorum Yap