En İyi Sosyolojik Film Önerileri

En İyi Sosyolojik Film Önerileri

+ - 0

Bazı filmler, tüm gerçekliğiyle hayatın içinden kesitler sunar. Bakış açınızı değiştirecek düzeyde filmleri sizler için seçtik. İyi seyirler dilerim

V For Vandetta (2005) – 8,2

v for vandetta film onerisi

“Dünyanın iyi yönde değiştiğini hiç görmedim.”

ABD, Almanya ortak yapımı olan Vandetta, orijinalinini çizgi romandır. Geleceğin İngiltere’sinde terör olaylarının büyük kayıplar verilmesiyle birlikte baskıcı bir yönetime karşı halkın ayaklanması öyküsünü hatırlıyor.

“Hatırla, 5 Kasımı hatırla.”

V, hükümet karşıtlığı işler yapar ve halkı yönetime karşı hareketlendirmeye çalışır. Bu filmi izlemediyseniz kesinlikle izlemelesiniz.

The Truman Show (1998) – IMDb 8,1

truman show

Platon’un en ünlü metaforu Mağara alegorisinde, bahsettiği insanlar gibidir Truman. Gerçeği görmenin cesaret isteyeceğini kanıtlayan şahane bir filimdir. Truman Show.

Ünlü düşünür Gurdjieff şöyle der: ‘Sen kendi durumunun farkında değilsin. Hapishanedesin. Bütün dileğin, eğer akıllı bir kimseysen, kaçmak olmalıdır. Hapishanedeki insanın herhangi bir durumda kaçma şansı olduğunda, öce hapishanede olduğunu fark etmesi gerekir.’

3 İdiots (2009) – IMDb 8,5

3 idiots edited

Geleceği olmayan ezberci sistemin kişileri sürüklediği durumu ortaya koyan şahane bir filmidir.

Ülkenin en iyi mühendislik okulu olan ICE’de okuyan 3 aptal olarak da bilinen üç arkadaş vardır. Ailesini geçindirmek için mücadele eden bir adam; babasının hastalıklı ilacı ve kız kardeşinin evliliği için işe ihtiyacı olan Raju, babasının atadığı proje için fotoğraf sevgisinden ve tutkusundan vazgeçen bir başka Falhan ve kahramanı Rancho. Fikirleri yok etmeye çalışan filmler bu ikisini sistemi eleştirmek için kullanır.

The Shawshank Redemption (1994) – IMDb 9,3

esaretin bedeli

Andy (Tim Robbins), raydan çıkan karısını ve kocasının sevgilisini öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bankacı Andy bu cinayetleri kendisinin işlemediğinden emindir. Ancak bu, hakimin düşüncesini değiştirmedi. Shawshank Hapishanesinde genç yaşta suç işleyen ve pişman olan Reid (Morgan Freeman) ile tanışır.

Andy kendini tüm haksızlıklardan ve zorluklardan uzak tutabilen bir insandır. İlk iki yıl kabuslarda geçti, ama Andy tüm bunlarda mücadele etti, savaştı ve dövüldü, ama çökmedi. Bir güne kadar dünyanın en güçlü muhafızlarından biri oldu. Hapishane ona borçlarını ödemesine yardım etmeyi teklif etti ve durum gerçekten de buydu. Bekçi onu binadan atmak üzereyken, gardiyanı ikna etti ve karşılığında herkesten arkadaşlarına “üç bardak bira” vermesini istedi.

Bira içmemesine rağmen bu olay onu güldürdü.

Andy özgür ve normal hissediyor.

Andy sevdiklerine kendini iyi hissettirecek bir şeyler vermeye çalışır.

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap