Binance’nin Başarı Hikayesi

Binance’nin Başarı Hikayesi

Gün geçtikçe merkeziyetsizleşen bir dünyada inovasyon yapan kripto para borsası Binance’ın kurucusu Changpeng Zhao’nun 180 günde gelen başarı hikayesini inceleyelim.

+ - 0

Changpeng Zhao, Çin’in Jiangsu eyaletinde dünyaya gözlerini açtı. 1980’lerin sonlarında ailesiyle birlikte Vancouver, Kanada’ya taşındı. Babası, “burjuva yanlısı zeka” olarak damgalanıp ülkesinden sürgün edilmeden önce Çin’de bir profesördü. Zhao, her zaman gençlik yıllarında orta gelirli ailesine yardım etmek istiyordu. McDonald’s çalışanı, benzin istasyonları dahil olmak üzere bir sürü hizmet sektöründe çalışarak ailesine destek oldu.

Liseyi bitirdikten sonra  Changpeng Zhao; Kanada’da bulunan McGill Üniversitesi’ni kazandı. Bilgisayar Bilimleri üzerine uzmanlaştı. Üniversite hayatına devam ederken aynı zamanda ailesine de çalışarak destek olan CZ, başarılı bir şekilde McGill Üniversitesi’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra sürekli çalışmak için hayalini kurduğu Tokyo’ya gitmek için her yolu denemeye başladı. Mailler attı, kapı kapı dolaştı ve sonunda babasının da birkaç bağlantısı sayesinde Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda çalışmaya başladı.

Burada çalışırken ticari siparişleri eleştirmek için yeni bir yazılım geliştirdi. Burada kendine çok şey kattıktan sonra ayrılıp dünyaca ünlü Bloomberg şirketine girmeyi başardı. Bloomberg Tradebook’ta vadeli işlem yazılım geliştiricisi olarak çalıştı. Changpeng Zhao, hem üniversite bilgilerinden hem de bir önceki işinden edindiği tecrübe sayesinde burada kendini herkese kanıtlayıp kısa sürede büyük övgü topladı. Daha sonra kendini kanıtlamasıyla birlikte Bloomberg’te Teknik Birim Baş Müdürü oldu.

CZ, hayaline ulaşıp burada kendini geliştirdikten sonra 2005 yılında kendi girişimini kurmak üzere Şanghay’a taşındı. Burada ilk girişimi olan Fusion Systems’i kurdu. Bu bir ticaret sistemiydi fakat Çin Hükümeti’nin yaptırımları sonucu çok geçmeden şirket kapatıldı. Bu kapanışa öfkelenen ve yorulan Changpeng Zhao, bir süre kendi kendine kalmayı ve bu sürede kendi kendini geliştirmeyi düşündü. 2013 yılına kadar hiçbir atılım yapmadı.

binance sirketi

Binance Nasıl Kuruldu?

2013 yılında Blockchain.info dahil olmak üzere çeşitli kripto para projelerinde çalıştı ve aynı zamanda OKCoin’in baş teknoloji sorumlusu olarak görev yaptı. Burada da kendine bir sürü yetkinlik kattıktan sonra ayrıldı. 2014’te Şanghay’daki apartmanını 1 milyon dolara satıp bu parayı Bitcoin için kullandı.

4 yıllık bir dinlenme sürecine tekrar giren  Changpeng Zhao bu sefer tarihi bir adım atmak için çalışmalara başlamıştı. 2017 yılı geldiğinde Binance isimli bir kripto para borsasını kurdu. İlk madeni para teklifi sırasında toplanan 15 milyon dolarlık fonun ardından şirketi Temmuz 2017‘de kurdu. Binance piyasaya çıktığı günden itibaren çok büyük ses getirdi. 2018 yılının nisan ayında yani 8 aydan kısa bir sürede 1 milyar dolar değeri görerek tüm kripto para borsalarını geride bırakarak dünyanın bir numaralı kripto para borsası olmayı başardı.

cz kimdir

Dünya birincisi olan Binance borsası o sırada bulunan diğer kripto para borsalarının kullanıcılarına yaşattığı sıkıntılardan hiçbirini yaşatmadı. O yıllarda Poloniex sitesi hacklenmiş, Bittrex sitesi ise yüksek komisyon ve teknolojik sorunlar ile uğraşıyordu. Tam bu sırada Binance’ın ortaya çıkması, Changpeng Zhao’nun zamanlamasının mükemmel olması her şeyi değiştirdi.

Geleneksel Paraya İhtiyaç Duymuyordu

8 Temmuz 2017 tarihinde BNB Coin tanıtıldı. İlk günlerde 1 ETH, 2.7 bin BNB’ye ve 1 Bitcoin, 20 bin BNB’ye eşitti. Temmuz 2018’de Trust Wallet Sunuldu. Trust Wallet, kullanıcılara güvenli ve emniyetli hizmetler sağlamak için Binance’in ilk kamu alımı olan ETH tokenlerini destekleyen; açık kaynaklı, anonim ve merkezi olmayan bir Ethereum cüzdanıdır. 2020 yılında Binance; ekonomistlerin, üçüncü şahısların müdahalesi olmadan alım satım işlemlerine devam etmelerini sağlayan Binance zinciri üzerinde güvenli bir şekilde oluşturulmuş merkezi olmayan sipariş eşleştirme motorunu Binance Dex’i piyasaya sürdü. CZ, nereye giderse gitsin ödemelerini kripto parayla yapmaya çalıştığını belirterek, geleneksel paraya ihtiyacı olduğunda. Bir arkadaşına gidip “Bana 500 dolar verir misin? Karşılığında sana $BNB veririm diyorum. Çoğu evet diyor, ben de böylece idare edebiliyorum” diye konuşuyor.

binance isbirligi

Merkez ofisi olmasa da halka açılmayı hedefleyen Binance borsasının 300 milyar dolar değerinin olduğu düşünülmektedir. Binance’in finansal kayıtlarına bakıldığında borsanın Cayman Adaları ve Şeyseller kayıtlı olduğu görülüyor. CZ, Binance’in merkeziyetsiz bir yapıya sahip olduğunu, birçok yerde ofisi bulunduğunu ve uluslararası bir kurum olduğunu belirtmektedir.

Rockerfeller’dan bu yana birçok girişimcinin yaptığı gibi servetinin yüzde 99’una kadar olan kısmını bağışlamak istediğini söyledi. CZ, sadece $BTC ve $BNB sahibi olduğunu, çıkar çatışmasının önüne geçmek için başka kripto paraya yatırım yapmadığını söylemektedir.

Yazı Kaynakları
Şirket İnceleme

Yazar Hakkında

Bilginin paylaştıkça güzel olduğuna inanan, her şeyi yazıp doğru düzgün biyografi yazamayan kitapsever

İçinde Kalmasın Yorum Yap